Új Étterem a Gresham Palotában: Megnyílt a KOLLÁZS – Brasserie & Bar

   
June 30, 2015,
Budapest, Hungary

Élő koncerttel és kortárs művészeti kiállítással, több száz vendég jelenlétében nyitotta meg kapuit Budapest belvárosának legújabb étterme a KOLLÁZS - Brasserie & Bar. A Duna partján, a Lánchíd és a Bazilika történelmi kulisszái között, a Four Seasons Hotel Gresham Palace Budapest épületében található étterem tradicionális, mégis közvetlen hangulatú kollázsban egyesíti a világvárosi Pest és a patinás Buda atmoszféráját.

A Budapest szívében elhelyezkedő, a Lánchídra és a Dunára remek kilátást nyújtó KOLLÁZS - Brasserie & Bar modern európai étterem, amely az egyedi hangulatot és az izgalmas kialakítást laza stílussal és megfizethető árakkal ötvözi. Az étterem nevét adó kollázs szó a gasztronómia minden területét lefedő kreatív kombinációkat hangsúlyozza.

Az étterem belső kialakítása az 1910-es és 20-as évek művészetét idézi, méltó emléket állítva a szecessziónak és Budapest legendás kávéházi kultúrájának. A San Franciscó-i EDG Design által megálmodott belső tér a régit az újjal, a luxust az egyszerűséggel ötvözi, és tipikus budapesti hangulatot áraszt. Kivetelező: Market Építő Zrt.

A négy elkülönülő egységet – a látványgrillezőt, a bárt, a borpincét és cukrászdát –, valamint a téliesíthető, minden szezonban használható teraszt is magában foglaló létesítmény stílusos, kényelmes környezetet kínál reggelihez, ebédhez és vacsorához egyaránt.

A történelmi belső térrel ellentétben a kiállított művészi alkotások kortárs alkotók művei. A rendszeresen frissülő kiállítás kurátora Kelet-Európa vezető nemzetközi kortárs képzőművészeti vásárának szervezője, az Art Market Budapest.

A korábban a budapesti Arany Kaviár Étterem séfjeként és az Alabárdos Étterem helyettes konyhafőnökeként dolgozó Györffy Árpád séf által összeállított étlapon a helyi és a nemzetközi ízek, illetve a hagyományos és a modern fogások egyaránt helyet kaptak. Az étterem a modern európai és francia konyhára helyezi a hangsúlyt, ugyanakkor a magyar konyha jellegzetes fogásai is szerepelnek a kínálatban.

A bár itallapjára Jamie Jones, a londoni bárguru – a földkerekség egyik legjobb ginszakértője – honosította a világ klasszikus, modern és újrafelfedezett koktéljait. A nevükben is magyarosított recepteket, mint például a Zwackapáét olyan hungarikumokkal frissítette fel, mint az Unicum, az elkészítésükben pedig a modern konyhatechnológia fogásait, például a sous vide-et is beveti.

A különleges magyar hozzávalók – köztük a tokaji aszú – és klasszikus receptek párosítása egyedülálló harmóniát teremt a poharakban.

A KOLLÁZS sommelier-je, Szik Mátyás két alkalommal – 2013-ban és 2014-ben – is elnyerte a Magyarország Sommelier Bajnoka címet, korábban pedig a budapesti Prime Steak & Wine fősommelier-je volt.

A Kollázsban hallható zene a jól ismert, 1950-es és 60-as évekbeli magyar és francia slágereket modern hangzással ötvözi egy, kifejezetten az étterem számára összeállított hangfelvételen.

A KOLLÁZS személyzete Kártyás Mihály étteremvezető irányításával szívélyesen, barátságosan és közvetlenül szolgálja ki a vendégeket. A pezsgő atmoszféra megteremtése érdekében az étterem megfizethető árakkal vonzza a sokszínű közönséget.

A modern metropolisszá váló Budapesten a KOLLÁZS tökéletesen megragadja a város dinamikus hangulatát: egyszerre történelmi és modern, időtlen és friss, fenséges és laza. A visszafogott, fesztelen eleganciájával hívogató étterem Budapest egyik legnépszerűbb gasztronómiai helyszínének ígérkezik.

Miért KOLLÁZS?

A kollázs az egyik legdinamikusabb művészeti technika, amellyel különféle alkotóelemekből – például festékből, fényképből, ceruzarajzból vagy újságkivágásból – állítanak össze egy alkotást. A kollázsban bármi szerepelhet, amit a művész beleálmodik. Minden lehetséges!

A KOLLÁZS Brasserie & Bar nevében az étterem klasszikus megjelenése és az ott kiállított kortárs műalkotások elegye, valamint a tradicionális és a modern konyha ötvözete tükröződik. A Kollázs a modern gasztronómia izgalmas, sokarcú természetét testesíti meg.

Kulináris Koncepció

Győrffy Árpád séf európai, francia és magyar fogások kollázsát alkotja a konyhában és az étteremben található látvány-grillezőpultnál egyaránt.

Látványgrillező:

  • Klasszikus brasserie fogások hagyományos, rusztikus tálalásban (csigából készült ételek, grillezett húsok, stb).
  • Autentikus magyar fogások hagyományos tálalásban (házikolbász vidéki magyar termelőktől származó, kiváló minőségű alapanyagokból).
  • Egyszerű köretek, tradicionális szószok és levesek.

Konyha:

  • Brasserie fogások egy kis csavarral, mindössze néhány hangsúlyos íz kombinációjával.
  • Újszerű fogások kiváló minőségű, helyi alapanyagokból, kifinomultabb, mégis egyszerű tálalásban.

Desszertek:

  • Klasszikus francia, magyar és az Osztrák–Magyar Monarchia korabeli desszertek egyszerű brasserie stílusban és elegánsabb tálalásban egyaránt.
  • Meglepő, egyedi desszertek, amelyek sehol máshol nem kaphatók Budapesten.

Előételek és harapnivalók:

  • Ízletes apró falatkák a bár és az étterem kínálatában egyaránt.
  • Egyszerű ételek, amelyeket a vendégek bármikor (akár délután is) fogyaszthatnak harapnivalóként egy pohár bor kíséretében.

Borkoncepció:

  • Az étterem 80%-ban magyar borokat szolgál fel az ország 22 borvidékén termelt borok kiváló minőségét és történelmét bemutatva.
  • A kínálatban egyedi – nem mainstream – jellegű külföldi borok is megtalálhatók, különös tekintettel az autentikus, a termőterületük jellegzetességeit híven tükröző, kiváló minőségű borokra.

Művészeti Program

A budapesti Gresham-palota történelmi épületében található KOLLÁZS Brasserie & Bar különleges művészeti hagyományokat és emlékeket hordoz, amelyek felelevenítésére kortárs képzőművészeti program jött létre.

Mintegy 100 évvel ezelőtt a Gresham-palota adott otthont a legendás Gresham Kör találkozóinak, ahol a törzsvendégek között a magyar képzőművészet meghatározó alakjai, a többi között olyan híres festők fordultak meg rendszeresen, mint Bernáth Aurél, Pátzay Pál, Berény Róbert és Szőnyi István. A kávéházi közeg, a kiváló ételek és italok, a pezsgő társasági élet számos alkotáshoz adott inspirációt és ötletet.

A KOLLÁZS étterem az Art Market Budapesttel, Kelet-Európa vezető nemzetközi kortárs képzőművészeti vásárának szervezőjével együttműködve művészeti programot, különleges kiállítássorozatot szervez a Gresham Kör művészeti szellemének újraélesztésére: az étterem belső terét kortárs művészek alkotásai varázsolják még különlegesebbé. A kiállított művészeti anyag évente három alkalommal frissül.

A KOLLÁZS a Gresham korának kreatív és pezsgő atmoszféráját igyekszik felidézni a mai kortárs képzőművészet sokszínűségével és frissességével teremtve inspiráló környezetet.

„KOLLÁZS” – A Kiállítás

A KOLLÁZS nyitó kiállítása nagy művészi hagyományokra épülő, modern kollázsalkotásokat mutat be. A kollázsművészet nemzetközi nagymesterei, köztük Georges Braque vagy Pablo Picasso már több mint száz éve szívesen alkalmazta a technikát, amely aztán az 1920-as, 30-as évek Magyarországán olyan nemzetközi hírű művészeket ragadott magával, mint Kassák Lajos, Bálint Endre vagy Kepes György.

A kollázs technikája művészgenerációkon átívelve a mai kortársak körében is népszerű. Ahogy a chef de cuisine, a kitűnő szakács válogat gondos mértékkel és finom ízléssel abból, amit a konyhában talál, úgy a kollázst megálmodó helyi művészek is szabadon, csak a fantáziájuk és ízlésük által korlátozottan szelektálnak a rendelkezésükre álló elemek sokaságából.

A „KOLLÁZS” kiállítás – melynek Tóth Pál Sándor a kurátora – az alábbi művészek alkotásait mutatja be:

  • Balla Márta (született 1980, Cegléd) Képzőművész, a Valenciai Műszaki Egyetemen végezte tanulmányait, jelenleg Budapesten él és alkot. Művészetében éppúgy megtalálhatók vannak a természetből kiragadott elemek, mint az urbánus környezet és a városi ember inspirációi.
  • Fekete Szilvia (született 1987, Budapest) Festőművész, tanulmányait 2013-ban fejezte be a Képzőművészeti Egyetemen, jelenleg Budapesten él és alkot. Az itt látható kollázssorozatának elkészítésekor elsősorban az emberi test átalakulása foglalkoztatta.
  • Ron Fischer (született 1990, Beer-Sheva, Izrael) A Magyar Képzőművészeti Egyetem végzős hallgatója, jelenleg Budapesten él és alkot. Művei tulajdonképpen a mindennapi emberi viselkedésről kezdeményezett nyílt viták.
  • Kerekes Gábor (született 1975, Budapest) Az egyetemet ugyan festő szakon végezte, ám mégis a közösségi terekben létrehozható nagyméretű helyspecifikus installációk, útkeresésében pedig újabban a kollázs technikája köti le kísérletező figyelmét.
  • Köves Éva (született 1965, Moszkva, Szovjetunió/Oroszország) A Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakán 1988-ban szerzett diplomát, Budapesten él és alkot. Saját készítésű fotóit gyakran vászonra applikálva át- és továbbfesti, összemossa a fotó és a vászon közötti választóvonalat.
  • Végh Júlia (született 1990, Budapest) A Magyar Képzőművészeti Egyetem végzős hallgatója, nemrégiben elnyerte a nagy presztízsű Essl Művészeti Díjat. Műveiben hangsúlyosan jelennek meg az élet folyamatával összefüggő aktuális társadalmi problémák és kérdések.

Művészeti Partner

Az Art Market Budapest 2011-ben jött létre, és Kelet-Európa vezető nemzetközi kortárs képzőművészeti vására, amely olyan művészeti kompozíciót mutat be évről évre, amely – bár a jól ismert kiállítóknak is lehetőséget ad – kiemelten kezeli a galériák és művészek fiatalabb generációját, köztük a jövő épp most feltörekvő sztárjait. A közel 30 országból érkező mintegy száz kiállító és a huszonötezer főt meghaladó nemzetközi közönség egyértelművé tette, hogy Budapest méltó vendéglátója az európai és a globális művészet számára friss impulzusokkal szolgáló különleges művészeti találkozóknak. A következő eseményt 2015. október 8. és 11. között a Millenárison rendezik.

A KOLLÁZS étteremben zajló művészeti programot az Art Market Budapest tapasztalt, de fiatal, dinamikus és kreatív csapata működteti, munkatársai egész évben rendelkezésre állnak művészeti tanácsadással. A rendezvényekkel és a szolgáltatásokkal kapcsolatban forduljon a csapat munkatársaihoz (www.artmarketbudapest.huinfo@artmarketbudapest.hu • +36 (1) 239 0000) !

Tények és Számok

Elhelyezkedés: Budapesten, a város szívében, a Four Seasons Hotel Gresham Palace Budapest. Főbejárat a Zrínyi utca felől, a másik bejárat pedig a hotel előcsarnokából.

Alapterület: kb. 400 m2

Összes férőhely: 207 fő

Férőhelyek száma az étteremben: 137 fő

Férőhelyek száma a téliesíthető teraszon: 70 fő

Belsőépítész: EDG Design, San Francisco

Arculat: az étterem belső kialakítása az 1910-es és 20-as évek Budapestjének szecessziós stílusát és kávéházi kultúráját tükrözi. Az étterem az Art Market Budapesttel együttműködve kortárs művészeti kiállításoknak is helyet ad.

Konyhafőnök: Győrffy Árpád, korábban a budapesti Arany Kaviár Étterem séfje és az Alabárdos Étterem helyettes konyhafőnöke

Étteremvezető: Kártyás Mihály

Konyha: európai, francia, magyar

Ételspecialitások: libamáj terrine, csülök, marhapofa

Nyitva tartás:

  • Reggeli: 06:30–10:30
  • Ebéd: 12:00–15:00
  • Uzsonna: 15:00–18:00
  • Vacsora: 18:00–22:30
  • Vasárnapi villásreggeli: 12:00–15:00, ár: 8.800 Ft

Dohányzásra kijelölt hely: dohányozni csak a Széchenyi téren és a bár teraszán lehetséges!

Háziállatok csak a bár teraszára vihetők be.

Öltözködési előírás nincs.

WiFi: felhasználónév: KOLLÁZS • jelszó: „kollazs2015”

Asztalfoglalás: +36 (1) 268 51 84 // reservations@kollazs.hu

Honlap: www.kollazs.hu

Facebook: https://www.facebook.com/kollazs

Instagram: @kollazsbudapest



PRESS CONTACTS
Judit Esküdt
Director of Public Relations and Communications
Széchenyi István tér 5-6.
Budapest, 1051
Hungary
Fruzsina Otto
PR and Digital Marketing Manager
Széchenyi István tér 5-6.
Budapest, 1051
Hungary